ניקוי וחיטוי מאגרי מים

המים אשר מגיעים לברזים שבביתנו אינם מגיעים בחלק מן המקרים ישירות מהצנרת העירונית. מקרים אלו לרוב יאפיינו בנייני מגורים מעל לחמש קומות, שם ימצאו מאגרי מים המשמשים כמעין תחנת ביניים בין מערכת המים העירונית לבין הברזים המצויים בדירות באותו הבניין. מאגרי מים אלו נועדו עבור אספקה סדירה של מים במהלך השגרה וכן במהלך של עתות חירום וכיבוי אש. מאגרי מים אלו הינם בעלי חשיבות מכרעת וקשורים באופן ישיר לבריאותם של דיירי הבניין.

ניקוי וחיטוי מאגרי מים על פי חוק

כיום על פי תקנות של מכון התקנים בישראל ועוד הנחיות של משרד הבריאות ישנו צורך לבצע חיטוי מאגרי מים בבניינים מדי שנה. היעדר תחזוקה שכזו יכולה להביא למפגע סביבתי. מאגרי מים אלו חשופים לכל מיני זיהומים אשר בדרך כלל נובעים ממספר גורמים מרכזיים. הגורם הראשון מזוהה עם תהליכי קורוזיה אשר עלולים להביא לכדי הצטברות של חלודה ועוד מיני מתכות במי השתייה. גורם שני נובע מהיווצרות של אבנית ועוד משקעים נוספים בלתי מסיסים.

זיהומים שעלולים להיווצר במאגרי המים

גורם שלישי שיכול להביא לזיהום קשור בהופעה של חיידקים, פטריות ועובשים, אשר גורמים להיווצרותם של ביופילמים עקשניים במיוחד שניתנים לסילוק אך ורק על ידי טיהור וחיטוי יסודי דרך שימוש באמצעים מתאימים. הגורם האחרון מזוהה עם הופעה של טפילים שונים בשל חדירה של חיות שונות למאגר המים דוגמת, חולדות, ציפורים, עכברים, לשלשת יונים, נחשים, חרקים, לטאות וכיוצא בזה. ניקוי וחיטוי מאגרי מים מהווה כיום תנאי הכרחי עבור קבלה של טופס 4 חתום יחד עם הכניסה לבניין חדש.

מי אחראי על תחזוקת מאגרי המים בבניין?

הסיבה המרכזית בגינה החלה לצבור תאוצה המודעות לניקיונם וטיהורם של מאגרי מים בבניינים, הינה חשש ממשי לבריאותו של הציבור עקב שתייה של מים מזוהמים או עקב כל שימוש אחר ושגרתי במים. כיום ישנן חברות מקצועיות בתחום של תחזוקה ומאגרי מים במבנים, כאשר וועד הבניין הוא זה שאחראי לדאוג להשכרתם של שירותים אלו. חשוב לציין שחיטוי וניקוי מאגרי המים בבניינים, ציבוריים ופרטיים כאחד, נדרשת להיות מבוצעת על פי כל ההנחיות של משרד הבריאות.
 
 

Joomla 1.6 Template by sinci